Omoda 5 opinie właścicieli są w większości dobre: kupujący chwalą cenę względem wyposażenia, zawieszenie i spalanie w trasie, a najczęściej narzekają na system multimedialny i szybko zużywającą się syntetyczną skórę. Polskie dane o spalaniu to średnio 8,3 l/100 km dla wersji 1.6 T-GDI (147 KM) i około 5,1 l/100 km dla hybrydy, choć ta druga próbka liczy zaledwie dwa raporty. W październiku 2026 roku auto kosztuje od 107 900 zł w promocji importera.
- Zalety z opinii i testów: cena do wyposażenia, komfort zawieszenia, brak relacji o poważnych awariach.
- Wady: zawieszający się system multimedialny, syntetyczna tapicerka, długie oczekiwanie na części blacharskie.
- Euro NCAP (wersja spalinowa): 5 gwiazdek, w tym 87% za ochronę dorosłych. Gwarancja: 7 lat lub 150 tys. km.
- Spalanie z AutoCentrum: 8,3 l/100 km (benzyna, 33 raporty), 5,1 l/100 km (hybryda, 2 raporty).
- Haka holowniczego nie ma w cenniku fabrycznym.
Co chwalą właściciele i testerzy Omody 5?
Najczęściej powtarzany argument to relacja ceny do wyposażenia. Autor serwisu Autoblog Spider’s Web, który w sierpniu 2025 roku przejrzał komentarze użytkowników, pisze, że ceny sprawiają, iż mało kto chce mocno narzekać. Ten sam tekst odnotowuje, że w trasie spalanie zadowala kierowców, a w mieście już niekoniecznie.
Drugim wątkiem jest brak złych wiadomości. Autor tego przeglądu zaznacza, że nie trafił na żadną relację o niespodziewanej awarii, i ocenia, że niezawodność „póki co wygląda obiecująco”. To ocena autora po lekturze komentarzy, a nie statystyka serwisowa, więc przy pojeździe sprzedawanym w Polsce od niedawna ma ograniczoną wagę.
Test Auto Świata z czerwca 2024 roku, wykonany na wersji Premium wycenionej wtedy na 129 900 zł, dodaje kilka mocnych stron:
- komfort zawieszenia, który autor stawia w czołówce kompaktowych SUV-ów,
- wygodne przednie fotele z dobrym podparciem pleców,
- dużo miejsca na głowę z tyłu,
- bagażnik o pojemności od 360 do 1100 l, płytki, ale szeroki i regularny,
- wnętrze o jakości, którą recenzent porównuje do aut klasy premium.
Ocena użytkowników na AutoCentrum wynosi 3,9 w skali pięciostopniowej (28 ocen). To wynik przyzwoity, ale nie spektakularny, i pokazuje, że entuzjazm z testów prasowych nie przekłada się na same piątki od właścicieli.
Na co skarżą się użytkownicy Omody 5?
Najwięcej uwag dotyczy oprogramowania, nie mechaniki. Z przeglądu komentarzy w Autoblogu Spider’s Web wynika, że:
- system multimedialny często się zawiesza, a rozpoznawanie mowy działa słabo,
- aktualizacje oprogramowania potrafią pogorszyć działanie (jeden z cytowanych użytkowników opisał ekran, który po aktualizacji przestał przyciemniać się w garażu podziemnym),
- auto przy każdym uruchomieniu wraca do trybu Eco; część kierowców uważa to za wymóg unijny, część za usterkę,
- syntetyczna skóra słabo znosi eksploatację, szczególnie na fotelu kierowcy; opisywane są przebarwienia na lewym boczku siedziska, choć autor nie znalazł zgłoszeń pęknięć,
- wyższe osoby mogą mieć kłopot z wygodną pozycją, więc fotel trzeba sprawdzić przed zakupem.
Auto Świat w teście wskazał trzy własne zastrzeżenia: mało precyzyjny układ kierowniczy, ograniczoną widoczność do tyłu (mała tylna szyba, pomniejszony obraz w lusterku) oraz dotykową listwę do sterowania klimatyzacją, bez pokręteł.
Problem dotyczy też serwisu. Według tych samych komentarzy zamienników jest mało, a niektórzy właściciele kupują oryginalne filtry oleju na AliExpress lub Alibabie. Na elementy blacharskie część osób czeka miesiącami, a kłopotem bywa auto zastępcze na czas naprawy. Jak wygląda to w praktyce u dealerów, opisujemy w teście: ile czeka się na części do Omody, Jaecoo i BYD.
Ile pali Omoda 5 w praktyce?
Dane z dzienników spalania na AutoCentrum.pl pokazują wyraźną różnicę między deklaracją a życiem. Są to zgłoszenia samych użytkowników, więc nie zastępują pomiaru w kontrolowanych warunkach.
| Wersja | Dane producenta / testu | Raporty użytkowników AutoCentrum |
|---|---|---|
| 1.6 T-GDI 147 KM | 7,4 l/100 km (deklaracja wg AutoCentrum); 6,4 l/100 km w teście Auto Świata (krótka trasa 15 km) | średnio 8,3 l/100 km (33 raporty), średnie poszczególnych aut od 7,9 do 10,2 l/100 km, najlepszy wynik oszczędnej jazdy 6,6 l/100 km |
| 1.5 HEV 224 KM | od ok. 5,3 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP (Autokatalog, październik 2026) | średnio 5,1 l/100 km (2 raporty: 5,5 i 4,6 l/100 km) |
Do testu Auto Świata trzeba podejść ostrożnie: dotyczył jednej krótkiej trasy, a opisana tam jednostka ma moc 186 KM, podczas gdy aktualny cennik w Polsce podaje 147 KM. Realistyczny punkt odniesienia dla wersji benzynowej to więc raczej 8-9 l/100 km. Dwa raporty dla hybrydy nie pozwalają na wnioski, a strona AutoCentrum nie wyjaśnia, dlaczego jeden z wpisów (4,6 l/100 km) leży poniżej podanego minimum 4,8. Rzeczywiste spalanie hybryd plug-in i zwykłych hybryd z Chin to osobny temat, który wymaga większej próby.
Ile kosztuje Omoda 5 i czym różnią się wersje?
Do wyboru są dwa napędy, oba na przednią oś. Benzynowy 1.6 T-GDI ma 147 KM, 275 Nm i siedmiobiegowy automat dwusprzęgłowy. Hybryda 1.5 HEV ma łącznie 224 KM. Wersji z napędem na cztery koła w Polsce nie ma. Tylne zawieszenie jest wielowahaczowe.
Ceny zmieniają się wraz z promocjami importera. Autokatalog w tekście z 7 października 2026 roku podaje:
| Wersja | Napęd | Cena promocyjna (10.2026) | Cennik katalogowy wg MotoNews |
|---|---|---|---|
| Essential | 1.6 TGDi, 147 KM | 107 900 zł | 115 500 zł |
| Comfort | 1.5 HEV, 224 KM | 112 900 zł | 119 500 zł |
| Premium | 1.6 TGDi, 147 KM | 120 900 zł | 129 500 zł |
| Premium | 1.5 HEV, 224 KM | 129 900 zł | 136 500 zł |
Promocja obejmuje finansowanie na preferencyjnych warunkach, roczny pakiet OC/AC za 1 zł oraz ubezpieczenie GAP za 1 zł. Kolumna z cennikiem katalogowym pochodzi z innego źródła niż promocyjna, więc różnice mogą wynikać zarówno z rabatu, jak i z daty cennika. Przed podpisaniem umowy cenę trzeba potwierdzić w salonie.
Wersja Comfort ma standardowo 17-calowe felgi aluminiowe, tapicerkę materiałowo-skórzaną, dwustrefową klimatyzację automatyczną, 12,3-calowy ekran multimediów i sześć głośników. Testowana przez Auto Świat wersja Premium dodawała siedem poduszek powietrznych, kamery 360°, kamerę cofania i 18-calowe felgi.
Jak Omoda 5 wypadła w Euro NCAP i co z gwarancją?
Spalinowa Omoda 5 dostała w Euro NCAP maksymalne 5 gwiazdek. Według Otomoto (publikacja z 14 listopada 2024) wyniki cząstkowe to:
- ochrona dorosłych pasażerów: 87%,
- ochrona dzieci: 87%,
- ochrona pieszych i rowerzystów: 68%,
- systemy wspomagające kierowcę: 88%.
Najsłabszy wynik dotyczy użytkowników dróg spoza auta. Elektryczna Omoda E5 dostała 5 gwiazdek już w 2022 roku, ale to inny model. Zestawienie wyników innych chińskich marek znajdziesz w tekście o bezpieczeństwie chińskich samochodów w Euro NCAP.
Gwarancja wynosi 7 lat lub 150 tys. km, jak podaje Auto Świat; to samo widać w ofertach dealerskich. Szczegóły, takie jak osobne warunki dla baterii hybrydy czy obowiązkowe przeglądy, trzeba sprawdzić w dokumentach. Porównanie warunków u kilku marek jest w artykule o gwarancjach chińskich marek.
Benzyna czy hybryda: rachunek na litrach
Różnica w cenie między benzynową Essential a hybrydową Comfort wynosi w promocji 5 000 zł (107 900 zł i 112 900 zł), a wersje różnią się też wyposażeniem. Hybryda ma 224 KM zamiast 147 KM. Przy rocznym przebiegu 15 000 km różnica między średnimi z AutoCentrum (8,3 i 5,1 l/100 km) to około 480 l paliwa rocznie. To rachunek na bardzo małej próbce hybryd, więc potraktuj go jako kierunek, nie obietnicę. Komentarze zebrane przez Autoblog Spider’s Web wskazują zresztą, że benzynowa wersja spala mniej satysfakcjonująco w mieście niż w trasie.
Jeśli większość kilometrów robisz w trasie, przewaga hybrydy maleje, a ewentualne koszty serwisu dwóch układów napędowych pozostają niewiadomą, bo długoterminowych danych o awaryjności tej wersji jeszcze nie ma.
Jak czytać opinie o Omodzie 5
Źródła opinii mają ograniczenia, które warto znać, zanim oprzesz na nich decyzję. Przegląd komentarzy z sierpnia 2025 roku to wybór autora artykułu, a nie reprezentatywna ankieta. Test Auto Świata powstał w czerwcu 2024 roku, przed obecnym układem wersji i cen, a opisuje jednostkę o innej deklarowanej mocy niż aktualna oferta. Dzienniki spalania na AutoCentrum wypełniają sami użytkownicy, bez kontroli metody pomiaru. Ocena 3,9 z 28 głosów ma więc wartość orientacyjną.
Najbardziej wiarygodne są te informacje, które potwierdzają kilka niezależnych źródeł: 5 gwiazdek w Euro NCAP, gwarancja 7 lat i 150 tys. km, skargi na multimedia oraz problem z częściami blacharskimi. Jednostkowe historie, jak aktualizacja psująca przyciemnianie ekranu, pokazują natomiast typ ryzyka, a nie jego częstość.
Na co uważać
- Dostępność części. Opinie użytkowników mówią o miesiącach oczekiwania na elementy blacharskie. Przy szkodzie komunikacyjnej zapytaj dealera o czas naprawy i auto zastępcze, zanim kupisz.
- Hak holowniczy. Fabrycznie go nie ma i nie ma go w cenniku (stan z sierpnia 2025). Na rynku są zestawy do montażu, ale wpływ na gwarancję trzeba ustalić z importerem na piśmie.
- Oprogramowanie. Zawieszanie się multimediów i skutki aktualizacji to najczęstsza skarga. Podczas jazdy próbnej uruchom nawigację, Bluetooth i kamery 360° i sprawdź, czy system reaguje płynnie.
- Tapicerka. Skóra syntetyczna zużywa się na fotelu kierowcy. Przy dużym rocznym przebiegu oceń stan siedzisk w egzemplarzach używanych.
- Promocje. Cena z pakietem ubezpieczeń za 1 zł dotyczy zwykle ograniczonej liczby aut i warunków finansowania. Porównaj ratę z kredytem, który możesz zaciągnąć sam.
- Wartość po latach. Marka jest w Polsce młoda, a dane o odsprzedaży są skąpne. Zobacz, ile traci na wartości chińskie auto po 3 latach.
Omoda należy do grupy Chery, a pozostałe marki z Chin sprzedawane w Polsce zebraliśmy w aktualizowanej liście.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Omoda 5 jest awaryjna?
Przegląd komentarzy użytkowników z sierpnia 2025 roku nie wykazał relacji o poważnych awariach mechanicznych. Powtarzają się za to problemy z systemem multimedialnym i przebarwienia syntetycznej tapicerki. Nie ma publicznej statystyki awaryjności, więc to wniosek z opinii, a nie z danych serwisowych.
Ile pali Omoda 5 1.6 T-GDI?
Według 33 raportów na AutoCentrum średnio 8,3 l/100 km, przy czym średnie poszczególnych aut wahają się od 7,9 do 10,2 l/100 km. Deklaracja producenta cytowana przez ten serwis to 7,4 l/100 km.
Czy Omoda 5 ma 7 lat gwarancji?
Tak, producent daje 7 lat gwarancji z limitem 150 tys. km, co potwierdza test Auto Świata i oferty dealerów. Warunki szczegółowe, w tym przeglądy i gwarancja na baterię hybrydy, należy sprawdzić w umowie.
Ile gwiazdek Omoda 5 dostała w Euro NCAP?
Spalinowa Omoda 5 otrzymała 5 gwiazdek, z wynikiem 87% w ochronie dorosłych i dzieci, 68% w ochronie pieszych i 88% w systemach wspomagających. Elektryczna E5 miała 5 gwiazdek w 2022 roku.
Benzyna czy hybryda: którą Omodę 5 wybrać?
Hybryda 1.5 HEV ma 224 KM i deklarowane spalanie od 5,3 l/100 km, a w promocji kosztuje od 112 900 zł (Comfort), czyli o 5 tys. zł więcej niż benzynowa Essential. Przy jeździe głównie po mieście różnica w spalaniu szybko się zwraca, ale dane z dwóch raportów to za mało, żeby podać realny koszt kilometra.
Podsumowanie
Omoda 5 opinie zbiera przyzwoite: właściciele cenią cenę, wyposażenie i komfort, a skargi dotyczą głównie oprogramowania, tapicerki i dostępności części. Auto sprawdzi się u kogoś, kto szuka kompaktowego SUV-a do 130 tys. zł i może poczekać na części, bo serwis jest największą niewiadomą. Nie jest dobrym wyborem dla osoby, która potrzebuje haka od producenta, wysokiej pozycji za kierownicą albo szybkiej naprawy blacharskiej. Przy hybrydzie warto poczekać na więcej danych o realnym spalaniu.
Co zapamiętać:
- Benzyna 1.6 T-GDI w praktyce spala około 8-9 l/100 km, nie 7,4.
- Euro NCAP: 5 gwiazdek, najsłabiej w ochronie pieszych (68%).
- Gwarancja 7 lat / 150 tys. km; warunki szczegółowe sprawdź w umowie.
- Przed zakupem przetestuj multimedia i zapytaj dealera o czas dostawy części.
Źródła: Autoblog Spider’s Web, 12.08.2025; Auto Świat, test, czerwiec 2024; Otomoto News, 14.11.2024; AutoCentrum, spalanie 1.6 T-GDI; AutoCentrum, spalanie hybrydy; Autokatalog, 7.10.2026; MotoNews, cennik.

Dodaj komentarz