Chery Tiggo 8 opinie testów i właścicieli sprowadzają się do jednego: za 149 900 zł dostajesz dużego, siedmiomiejscowego SUV-a z bogatym wyposażeniem, ale z niemocnym silnikiem 147 KM i nieprecyzyjnym układem kierowniczym. Realne spalanie wersji benzynowej wynosi 7,5–8,0 l/100 km. Hybryda plug-in ma 279 KM, lecz tylko napęd na przód. Producent daje na oba warianty 7 lat gwarancji.
- Ceny premierowe: od 149 900 zł (benzyna) i od 169 900 zł (PHEV).
- Zalety z testów: przestrzeń, wyciszenie, miękkie zawieszenie, wyposażenie.
- Wady z testów: silnik 147 KM, układ kierowniczy, mały bagażnik przy siedmiu miejscach.
- Spalanie benzyny: 7,5–8,0 l/100 km. PHEV: ponad 7 l/100 km przy 120 km/h po rozładowaniu baterii.
- Gwarancja: 7 lat lub 150 tys. km.
Co chwalą testy i właściciele Chery Tiggo 8?
Najczęściej chwalone są przestrzeń, komfort i wyposażenie, które u konkurencji kosztuje ponad 200 tys. zł.
Auto Świat w teście z 9 sierpnia 2025 roku wymienia przestronne wnętrze, dobre wyciszenie i wygodne fotele na długich trasach. Zawieszenie jest miękkie i ciche. Według autora za około 160 tys. zł dostajesz niemal pełne wyposażenie, a podobnie wyposażeni rywale kosztują często ponad 200 tys. zł.
Wersja testowa miała m.in. panoramiczny dach, elektrycznie regulowane i wentylowane fotele z masażem, ekran 15,6 cala i system audio Sony z 12 głośnikami.
Autoblog Spider’s Web w teście PHEV z 19 stycznia 2026 chwali jakość wykonania, ciche podróżowanie autostradą i dobre hamowanie, także na śniegu. Plug-in kosztuje tam o ok. 33 tys. zł mniej niż Skoda Kodiaq PHEV (od 203 250 zł przed rabatami).
Auto Świat uznaje też trzeci rząd za niemożliwy do skrytykowania, a składanie i rozkładanie foteli za sprawne.
Opinii właścicieli jest w Polsce niewiele. W AutoCentrum.pl jest jedna ocena wersji 1.6 T-GDI, średnia 4,93, a autor pisze, że auto jest dobrze zestrojone z silnikiem.
Jakie wady wskazują testy i właściciele?
Najpoważniejsze zarzuty dotyczą silnika, układu kierowniczego i obsługi ekranu. W PHEV dochodzi trakcja na śliskiej nawierzchni.
- Silnik: 147 KM i 275 Nm przy masie od 1748 kg. Auto Świat pisze, że jednostka jest przyzwoita, ale przy tej masie wydaje się słaba i niezbyt oszczędna.
- Układ kierowniczy: reaguje z opóźnieniem i jest nieprecyzyjny. Fotele słabo trzymają na boki.
- Obsługa: ekran jest duży, częściowo zasłonięty kierownicą i czasem wolno reaguje. Regulacja lusterek odbywa się przez ekran.
- Bagażnik: przy siedmiu miejscach ma 193 l, wysoki próg załadunku i nie ma rolety.
- Skrzynia: jedyny właściciel w AutoCentrum.pl zauważył szarpnięcia na niskich biegach przy mocniejszym przyspieszaniu.
Test PHEV w Spider’s Web jest bardziej krytyczny. Autor opisuje kołowanie kół przy umiarkowanym gazie na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni i wiąże to z brakiem napędu na cztery koła. Zauważa też, że auto lubi uciekać przodem na zakrętach, a trzeci rząd nadaje się tylko na krótkie trasy.
Ile pali Chery Tiggo 8 w rzeczywistości?
Wersja benzynowa pali realnie 7,5–8,0 l/100 km. Plug-in po rozładowaniu baterii zużywa ponad 7 l/100 km przy 120 km/h.
Auto Świat zmierzył benzynę na trasie głównie ekspresowej: komputer pokazał 8,3 l/100 km po ponad 600 km. Producent deklaruje 7,8 l/100 km. Przy 140 km/h spalanie rośnie do ok. 8,5 l/100 km, a w najlepszych warunkach spada nieco poniżej 6,5 l/100 km.
W AutoCentrum.pl jest jeden raport dla benzyny (6,9 l/100 km) i dwa dla PHEV (7,7–7,9 l/100 km, średnio 7,8). Pojedyncze komentarze właścicieli PHEV opisują ok. 5 l/100 km przy stałych 90 km/h oraz ok. 12 l/100 km przy dużym mrozie w trybie ładowania z miasta.
Spider’s Web nie ufa komputerowi pokładowemu, bo pokazuje on średnią z ostatnich 50 km. W zimowym mieście komputer wskazał tam ponad 10 l/100 km. Zasięg elektryczny PHEV to według Auto Świata około 80 km. W opisie oferty wyprzedażowej z sierpnia 2026 roku ten sam serwis podaje 90 km.
Ile kosztuje Chery Tiggo 8 w Polsce i którą wersję wybrać?
Ceny premierowe zaczynały się od 149 900 zł. Auta z rocznika 2025 sprzedawano w sierpniu 2026 roku znacznie taniej, np. PHEV Comfort za 139 400 zł.
| Wersja | Cena premierowa (Auto Świat, 30.06.2025) | Napęd |
|---|---|---|
| Essential (benzyna) | 149 900 zł | 1.6 T-GDI, 147 KM, automat |
| Prestige (benzyna) | 159 900 zł | 1.6 T-GDI, 147 KM, automat |
| PHEV Essential | 169 900 zł | 1.5, 279 KM łącznie |
| PHEV Prestige | 179 900 zł | 1.5, 279 KM łącznie |
Spider’s Web nazywa podstawową wersję PHEV Comfort i podaje te same ceny w styczniu 2026 roku. Auto Świat w sierpniu 2026 roku pisał o „finalnej wyprzedaży” modeli z 2025 roku. Nie podał jednak ceny katalogowej, więc wielkości rabatu nie znamy.
Dane techniczne obu wariantów zebraliśmy poniżej.
| Parametr | Benzyna 1.6 T-GDI | PHEV |
|---|---|---|
| Moc | 147 KM | 279 KM (układ) |
| 0–100 km/h | 10,8 s | ok. 9 s |
| Masa własna | od 1748 kg | 1991 kg |
| Bagażnik (5 / 7 miejsc) | 889 l / 193 l | 889 l / 193 l |
| Bateria | nie dotyczy | 18,3 kWh (brutto) |
| Ładowanie | nie dotyczy | 6,6 kW AC, 40 kW DC |
| Napęd | przód | przód |
Wyprzedażowy PHEV Comfort z rocznika 2025 miał w standardzie m.in. 19-calowe obręcze, kamery 540 stopni, nagłośnienie Sony z ośmioma głośnikami i elektrycznie regulowany fotel kierowcy. Ekran ma 15,6 cala, a zegary 10,25 cala.
Wersje wybieraj według trasy. Benzyna wystarczy rodzinie, która jeździ mało i nie ładuje auta. PHEV ma sens, gdy codzienny dystans mieści się w 80 km zasięgu elektrycznego.
Czy Chery Tiggo 8 jest bezpieczne i ile ma gwarancji?
Euro NCAP ocenił Tiggo 8 pośrednio, przez bliźniaczy model Tiggo 7 PHEV. W teście ujawnił się błąd poduszki kurtynowej, który producent miał naprawić.
Wyniki opublikowano 15 października 2025 roku: 82% dla dorosłych, 85% dla dzieci, 80% dla pieszych i rowerzystów oraz 78% dla systemów wspomagania. Strona Euro NCAP wskazuje, że w teście poduszka boczna zadziałała nieprawidłowo i nie chroniła w pełni pasażerów z tyłu. Dla Tiggo 8 wykonano dodatkowe testy trzeciego rzędu.
Liczby gwiazdek nie podajemy, bo źródła są rozbieżne: strona Euro NCAP wskazuje cztery, a część serwisów branżowych pisała o pięciu. Sprawdź to na euroncap.com przed zakupem. Szerzej o wynikach marek piszemy w tekście czy chińskie samochody są bezpieczne.
Gwarancja wynosi 7 lat lub 150 tys. km, a wysokonapięciowe podzespoły PHEV mają 8 lat lub 160 tys. km. Lakier objęty jest ochroną przez 3 lata, a perforacja nadwozia przez 12 lat (Auto Świat, 30.06.2025). Usterek w AutoCentrum.pl dla wersji 1.6 nie zgłoszono, co przy jednej ocenie niewiele dowodzi. Szerszy obraz daje nasz tekst o awaryjności chińskich samochodów.
Na co uważać
Największe ryzyko to brak długiej historii eksploatacji i trakcja PHEV zimą.
- Brak danych o trwałości: model jest w Polsce od lipca 2025 roku, więc nie ma jeszcze raportów z dużych przebiegów ani danych o utracie wartości.
- Napęd tylko na przód: w Polsce nie kupisz 4×4 ani mocniejszego silnika. Przy zimowych drogach to ważne dla PHEV.
- Trzeci rząd: wsiadanie bywa uciążliwe, a bagażnik przy siedmiu osobach jest mały.
- Rozbieżne opisy silnika: serwis leasingowy opisuje benzynę jako 1.5 Turbo z przekładnią CVT, a testy jako 1.6 T-GDI. Dane z oferty porównaj z kartą pojazdu.
- Assistance: trwa 3 lata i można go przedłużyć do 7 lat przy regularnym serwisowaniu w autoryzowanych punktach (Auto Świat, 30.06.2025).
- Elektronika: wolny ekran dotykowy i słaby odbiór radia opisuje Auto Świat.
Chery Tiggo 8 jest większym bratem modelu opisanego w naszym tekście Chery Tiggo 7 opinie. O marce i jej właścicielu piszemy w artykule marka Chery.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje Chery Tiggo 8 w Polsce?
Ceny premierowe z czerwca 2025 roku to 149 900 zł za wersję benzynową Essential i 169 900 zł za PHEV Essential. Za rocznik 2025 pojawiały się w sierpniu 2026 roku oferty niższe, np. 139 400 zł za PHEV Comfort.
Ile pali Chery Tiggo 8?
Wersja benzynowa pali realnie 7,5–8,0 l/100 km według testu Auto Świata, a producent podaje 7,8 l/100 km. Plug-in zużywa według komputera ponad 7 l/100 km przy 120 km/h po rozładowaniu baterii.
Czy Chery Tiggo 8 ma 7 miejsc?
Tak, w Polsce jest dostępna wyłącznie wersja siedmiomiejscowa. Bagażnik przy rozłożonym trzecim rzędzie ma 193 l, a po jego złożeniu 889 l.
Czy Chery Tiggo 8 jest awaryjne?
Nie ma jeszcze danych, które to rozstrzygają. AutoCentrum.pl nie wykazuje zgłoszonych usterek wersji 1.6, ale opiera się na jednej ocenie. Producent daje 7 lat gwarancji lub 150 tys. km.
Podsumowanie
Chery Tiggo 8 opinie testów pokazują auto dla dużych rodzin, które cenią miejsce i komfort bardziej niż prowadzenie. Dobrze wyjdzie na nim kierowca jeżdżący głównie trasami i po mieście, który chce wyposażenia klasy premium za mniej. Gorzej kupujący, który liczy na dynamikę, precyzję prowadzenia lub napęd 4×4. Zimą warto przejechać się wersją PHEV przed zakupem.
Co zapamiętać:
- Cena od 149 900 zł (benzyna) i od 169 900 zł (PHEV).
- Spalanie benzyny: 7,5–8,0 l/100 km.
- Bagażnik: 193 l przy siedmiu miejscach.
- Gwarancja: 7 lat lub 150 tys. km.
Źródła: Auto Świat, test Chery Tiggo 8 (9.08.2025); Auto Świat, ceny w Polsce (30.06.2025); Autoblog Spider’s Web, test Tiggo 8 PHEV (19.01.2026); Euro NCAP, Chery Tiggo 8 (15.10.2025); AutoCentrum.pl, oceny i spalanie Tiggo 8; Auto Świat, wyprzedaż rocznika 2025 (6.08.2026).

Dodaj komentarz