BYD Sealion 5 DM-i opinie z pierwszych testów są zgodne: to duża hybryda plug-in za 136 500 zł, z 463-litrowym bagażnikiem i prawdziwym zasięgiem na prądzie w okolicach 84 km. Słabsze strony to brak szybkiego ładowania DC, mała liczba wersji i przewrażliwione asystenci. Zużycie paliwa po rozładowaniu baterii jest dużo wyższe niż katalogowe 2,1 l/100 km. Poniżej zebraliśmy opinie testerów i dane producenta w jednym miejscu.
- Cena startowa w Polsce: 136 500 zł, jedna wersja Design (stan na 26.05.2026).
- Napęd: 1,5 l (98 KM) i silnik elektryczny 197 KM, razem 212 KM, bateria 18,3 kWh.
- Zasięg na prądzie: 86 km wg producenta, około 84 km w teście Fdrive.cz.
- Po rozładowaniu baterii auto zużywa 5 do 8 l/100 km, zależnie od tempa jazdy.
- Gwarancja: 6 lat lub 150 tys. km, na akumulator 8 lat lub 250 tys. km.
Ile kosztuje BYD Sealion 5 DM-i w Polsce?
Auto startuje od 136 500 zł w jednej wersji Design, a po dodaniu lakieru płatnego i bez rabatów cena rośnie do około 154 tys. zł.
Według Otomoto News auto trafiło do Polski w czerwcu 2026. Niebieski Atlantis Blue jest w cenie bazowej, pozostałe trzy kolory kosztują 3900 zł więcej.
Redakcja android.com.pl testowała egzemplarz wyceniony na 153,9 tys. zł, który po rabatach kosztował 140,4 tys. zł. BYD Seal U DM-i kosztuje w tym samym zestawieniu 152,1 tys. zł, więc Sealion 5 jest tańszy o około 15 tys. zł.
| Parametr | BYD Sealion 5 DM-i Design |
|---|---|
| Cena startowa | 136 500 zł (promocyjna, maj 2026) |
| Moc systemowa | 212 KM (98 KM spalinowy + 197 KM elektryczny) |
| Napęd | przód, przekładnia CVT |
| Bateria | 18,3 kWh, LFP |
| Zasięg elektryczny | 86 km (producent) |
| 0-100 km/h | 8,1 s (producent), 7,8 s (pomiar android.com.pl) |
| Bagażnik | 463 l, 1410 l po złożeniu kanapy |
| Wymiary | 4738 x 1860 x 1710 mm |
| Holowanie | do 750 kg |
Ile naprawdę pali Sealion 5 DM-i?
Przy regularnym ładowaniu około 2 l/100 km, bez ładowania 5 do 8 l/100 km, więc katalogowe 2,1 l/100 km dotyczy tylko pierwszego scenariusza.
Producent podaje 2,1 l/100 km w cyklu WLTP z wagą uwzględniającą jazdę na prądzie. Czeski Fdrive.cz zmierzył około 2 l/100 km przy regularnym ładowaniu.
Z rozładowaną baterią ten sam test dał około 6,6 l/100 km, a przy szybszej jeździe autostradowej około 8 l/100 km. Dziennikarze z Wielkiej Brytanii (Electric Cars Reviewed) widzieli na mieszanej trasie wartości odpowiadające mniej więcej 4,6 do 5,4 l/100 km. W krótkim teście w Australii GoAuto odnotował 5,0 l/100 km.
Wnioski zależą od użytkowania. Kto jeździ do pracy 30 km w jedną stronę i ładuje auto w domu, zobaczy niskie liczby. Kto głównie pokonuje trasy, jeździ na hybrydzie z baterią na minimum. Podobne różnice opisujemy w tekście o rzeczywistym spalaniu chińskich hybryd plug-in.
Jaki zasięg elektryczny i jak wygląda ładowanie?
Na prądzie da się przejechać około 84 km w mieście i mieszanym ruchu, ale tylko z gniazdka AC, bo szybkiego ładowania DC nie ma.
Fdrive.cz zmierzył 84 km w trybie EV bez trybu Eco. Przy prędkości do 135 km/h i 24 stopniach zasięg spadł do 68 km. W mieście producent deklaruje do 120 km, ale nie wiadomo, według jakiej metody to policzono.
Pokładowa ładowarka ma 3,3 kW i złącze Typ 2. Z prostego dzielenia 18,3 kWh przez 3,3 kW wychodzi ponad 5,5 godziny ładowania od zera do pełna. Dla wielu rodzin to wystarczy na noc, ale w podróży nie da się doładować baterii na szybkiej stacji. Czeska redakcja uznała brak DC za jedną z głównych wad.
Co chwalą, a co ganią testerzy i użytkownicy?
Chwalą cenę, przestrzeń z tyłu i spokojny napęd, ganią sztywne zawieszenie na złych drogach, tłumaczenia w systemie i czujne asystenty.
W polskim teście android.com.pl auto dostało 7,6/10. Redakcja pochwaliła dobrze zestrojone zawieszenie i układ kierowniczy, cichą pracę napędu i przestronny drugi rząd siedzeń. Skrytykowała błędy tłumaczeń w systemie, dużo czarnego lakieru fortepianowego we wnętrzu i bagażnik bez haczyków oraz gniazda 12 V.
Zdanie brytyjskich redakcji jest chłodniejsze. What Car? pisze o twardym, ciągle pracującym zawieszeniu i bagażniku mniejszym niż u rywali, ale nagradza wersję Comfort tytułem Best Buy. Auto Express daje 3,5/5 i zwraca uwagę na nijakie prowadzenie.
- Zalety: cena, przestronna tylna kanapa, bogate wyposażenie seryjne (kamera 360°, adaptacyjny tempomat, elektryczna klapa, podgrzewane fotele).
- Wady: brak ładowania DC, jedna wersja, asystenci reagują zbyt często, bagażnik 463 l poniżej średniej klasy.
- Sporne: zawieszenie. Polscy testerzy chwalą komfort, brytyjscy narzekają na twarde odczucia.
Opinie właścicieli są na razie rzadkie. Nie znaleźliśmy na polskich forach wystarczającej liczby wpisów właścicieli, by opisać typowe usterki. Model jest w Polsce od czerwca 2026, więc większych statystyk awaryjności nie ma.
Jak wygląda wnętrze, bagażnik i system multimedialny?
Wnętrze jest przestronne i dobrze spasowane, bagażnik jest przeciętny, a największym problemem pozostaje oprogramowanie.
Sealion 5 ma 4,74 m długości i formalnie należy do segmentu D, choć android.com.pl zauważa, że to granica z segmentem C. Tylna kanapa ma dużo miejsca nawet dla dorosłych, co potwierdzają także brytyjskie testy. Bagażnik mieści 463 l i ma wysoki próg załadunkowy.
Na środku deski jest stały ekran 12,8 cala, a przed kierowcą cyfrowe zegary 8,8 cala. System działa na Androidzie przerobionym przez BYD i rozumie polskie polecenia głosowe, ale ma błędy tłumaczeń i ucięte komunikaty. W zegarach brakuje podsumowania średniego spalania po jeździe, więc trzeba je liczyć samodzielnie.
Koszty ubezpieczenia podane w teście android.com.pl za kalkulatorem Rankomat to około 680 zł za OC i około 3100 zł za AC dla kierowcy z kilkuletnim stażem. Twoja stawka będzie zależeć od wieku, miejsca zamieszkania i historii szkód.
Na co uważać
Przed zakupem sprawdź, czy ładujesz w domu, czy akceptujesz brak DC i jak wygląda ocena bezpieczeństwa.
- Ładowanie: bez wallboxa lub gniazdka w garażu auto traci sens jako PHEV i zużywa 5 do 8 l/100 km.
- Bezpieczeństwo: według dostępnych źródeł (stan na luty 2026, The Car Expert) Euro NCAP nie ocenił Sealiona 5. Australijski ANCAP przyznał mu trzy gwiazdki, a BYD Australia tłumaczył to zaostrzonym protokołem na 2026 rok. Sprawdź euroncap.com przed zakupem, bo wyniki mogły się zmienić. Wyniki innych modeli BYD opisaliśmy w tekście o bezpieczeństwie chińskich aut w Euro NCAP.
- System i asystenci: multimedia oparte na Androidzie mają błędy tłumaczeń, a instrukcja jest tylko po angielsku. Android.com.pl opisuje asystentów jako nadwrażliwych, z wieloma ostrzeżeniami do wyłączenia.
- Konfiguracja: jedna wersja i cztery kolory. Rabatów od dealera warto szukać, bo test android.com.pl pokazuje różnicę 13,5 tys. zł między ceną katalogową a po negocjacji.
- Gwarancja: 6 lat lub 150 tys. km na auto, 8 lat lub 250 tys. km na akumulator i 12 lat na perforację nadwozia (dane z testu android.com.pl). Zobacz też porównanie gwarancji chińskich marek.
Dla kogo jest Sealion 5 DM-i, a dla kogo nie?
Dla rodzin z miejscem na ładowanie w domu, które chcą dużą hybrydę plug-in poniżej 140 tys. zł, ale nie dla jeżdżących głównie w trasie.
Wśród modeli marki Sealion 5 jest tańszą alternatywą dla BYD Seal U DM-i, którego opisaliśmy w tekście BYD Seal U DM-i opinie. Zyskuje ceną, a o decyzji rozstrzygną ładowanie w domu i test jazdy. Ogólny kontekst marki znajdziesz w profilu marki BYD.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje BYD Sealion 5 DM-i w Polsce?
Cena startowa wynosiła 136 500 zł w maju 2026 przy jedynej wersji Design. Trzy kolory poza niebieskim kosztują dodatkowo 3900 zł.
Ile pali BYD Sealion 5 DM-i?
Producent podaje 2,1 l/100 km w cyklu WLTP z regularnym ładowaniem. W testach przy rozładowanej baterii wychodzi od 5 do 8 l/100 km, zależnie od prędkości.
Jaki zasięg na prądzie ma BYD Sealion 5 DM-i?
Producent deklaruje 86 km. Czeski test Fdrive.cz potwierdził 84 km w mieszanej jeździe, a przy prędkości do 135 km/h wynik spadł do 68 km.
Czy BYD Sealion 5 DM-i da się ładować szybko?
Nie. Auto ma tylko ładowanie AC z mocą 3,3 kW, więc pełne naładowanie baterii 18,3 kWh zajmuje ponad 5,5 godziny.
Jaką gwarancję ma BYD Sealion 5 DM-i?
Według testu android.com.pl to 6 lat lub 150 tys. km na auto oraz 8 lat lub 250 tys. km na akumulator. Na perforację nadwozia producent daje 12 lat.
Podsumowanie
Sealion 5 DM-i jest dla kupujących, którzy ładują auto w domu i potrzebują dużego, taniego SUV-a rodzinnego. Nie jest dla osób jeżdżących głównie w trasie ani dla tych, którzy chcą szybko ładować. Cena i przestrzeń przemawiają za nim, a bezpieczeństwo, system i brak DC wymagają sprawdzenia przed podpisaniem umowy.
BYD Sealion 5 DM-i opinie mogą się zmienić po pierwszych miesiącach sprzedaży w Polsce, gdy pojawią się dane o awaryjności i wartości po kilku latach. Do tego czasu warto opierać się na pomiarach, a nie na deklaracjach katalogowych.
Co zapamiętać:
- Cena od 136 500 zł, jedna wersja Design.
- Zasięg elektryczny około 84 km, ładowanie tylko AC 3,3 kW.
- Bez ładowania auto zużywa 5 do 8 l/100 km.
- Sprawdź wynik Euro NCAP i test jazdy z asystentami.
Źródła: Otomoto News, 26.05.2026; android.com.pl, test; Fdrive.cz, test; What Car?, test; Auto Express; Electric Cars Reviewed; GoAuto; The Car Expert.

Dodaj komentarz