Rzeczywiste spalanie chińskich hybryd plug-in mieści się z reguły w przedziale 6,5–7 l/100 km po rozładowaniu baterii i spada poniżej 4 l/100 km tylko wtedy, gdy auto jest ładowane przed każdą dłuższą jazdą. Katalogowe 1–2 l/100 km osiągnie w praktyce kierowca, który codziennie jeździ krótkie odcinki i ładuje auto z gniazdka. Poniżej zebrane są dostępne pomiary Jaecoo 7 SHS i BYD Seal U DM-i oraz sposób, żeby policzyć własny wynik.

W skrócie

  • Jaecoo 7 SHS z rozładowaną baterią pali 6,5–7 l/100 km, a katalog podaje 2,4 l/100 km.
  • BYD Seal U DM-i w teście na 827 km zużył 3,8 l/100 km, ale na autostradzie komputer pokazał 8,2 l/100 km.
  • Realny zasięg na prądzie to 60–70 km w Jaecoo 7 SHS (deklarowane 91 km).
  • Bez regularnego ładowania plug-in traci sens: badanie 104 709 aut wykazało spalanie 2–4 razy wyższe od homologacyjnego.

Ile naprawdę palą chińskie hybrydy plug-in?

Przy rozładowanej baterii Jaecoo 7 SHS pali 6,5–7 l/100 km, a BYD Seal U DM-i od 3,8 do 8,2 l/100 km, zależnie od trasy i tego, ile prądu zostało na starcie.

Niezależnych, porównywalnych testów chińskich plug-inów jest w Polsce mało, więc tabela poniżej łączy różne pomiary. Każdy ma inną metodę, dlatego traktuj je jako przedział, nie jako wynik rankingowy.

Model Warunki Spalanie (l/100 km) Źródło
Jaecoo 7 SHS Katalog, ważone 2,4 Superauto.pl
Jaecoo 7 SHS Średnia w teście 6,0 Superauto.pl
Jaecoo 7 SHS Tryb mieszany, bateria rozładowana 6,5–7 Superauto.pl
Jaecoo 7 SHS Bateria rozładowana, podtrzymanie ładunku ok. 7 Citizen (RPA), 13.10.2025
Jaecoo 7 SHS Regularne ładowanie ok. 5 Superauto.pl
BYD Seal U DM-i 827 km Rzym–Forlì, średnio 71 km/h 3,8 Motor1 Hiszpania, 11.09.2024
BYD Seal U DM-i Tryb eco (wg tabeli testu) 4,1 Motor1 Hiszpania
BYD Seal U DM-i Ruch mieszany (wg tabeli testu) 6,5 Motor1 Hiszpania
BYD Seal U DM-i Autostrada (wg tabeli testu) 8,2 Motor1 Hiszpania

Wynik 3,8 l/100 km z testu Motor1 obejmuje jazdę na prądzie. Auto przejechało na starcie 71 km wyłącznie na baterii, więc to średnia z całej trasy, a nie spalanie w trybie podtrzymania ładunku.

Dlaczego katalog podaje 1–2 l, a w teście wychodzi 6–7 l?

Norma WLTP zakłada dużo jazdy na prądzie, a realni kierowcy ładują auta rzadziej i jeżdżą dalej, więc ich spalanie jest 2–4 razy wyższe od katalogowego.

Fraunhofer ISI i ICCT przeanalizowały dane 104 709 hybryd plug-in z 66 modeli. W cyklu homologacyjnym jazda elektryczna to 63% dystansu, a w flotach tylko około 20%. Prywatni użytkownicy w Norwegii i USA jeździli na prądzie przez 53–54% dystansu (opis badania w Auto Świat, 2020). Dane pochodzą głównie z USA i Kanady, więc to wskazówka kierunku, nie wynik dla polskich dróg.

Katalogowe 2,4 l/100 km w Jaecoo 7 SHS to średnia ważona z baterią 18,3 kWh. Gdy bateria jest pusta, silnik 1.5 turbo musi sam napędzać auto o masie SUV-a. Dlatego spalanie rośnie do poziomu zwykłej hybrydy lub wyżej.

Od czego zależy spalanie plug-ina w praktyce?

Najwięcej zmienia dystans między ładowaniami: im krótsze dzienne trasy, tym bliżej katalogu, im dłuższe, tym bliżej 7 l/100 km.

Realny zasięg na prądzie jest mniejszy niż w papierach. Superauto.pl zmierzyło w Jaecoo 7 SHS 60–70 km przy deklarowanych 91 km. W teście Motor1 BYD Seal U DM-i przejechał 71 km przy homologowanych 70 km, w spokojnej jeździe blisko 100 km.

  • Codzienne ładowanie i krótkie dzienne trasy: paliwo prawie nie jest zużywane. Autor testu Citizen w RPA jeździł tak tydzień i twierdzi, że mógłby przejechać ponad 1200 km na jednym baku (50 l).
  • Ładowanie co kilka dni: spalanie ok. 5 l/100 km (Superauto.pl, Jaecoo 7 SHS).
  • Brak ładowania: 6,5–7 l/100 km, a na autostradzie w Seal U DM-i do 8,2 l/100 km.
  • Tryb wymuszonego ładowania silnikiem: Citizen uznał go za nieopłacalny przy swoich cenach paliwa i prądu.

Jak policzyć własne spalanie plug-ina?

Spalanie to litry z paliwa podzielone przez cały dystans, więc każdy kilometr przejechany na prądzie obniża średnią.

Przykład: trasa 300 km, z czego 65 km na baterii, a pozostałe 235 km przy spalaniu 7 l/100 km. Auto zużyje ok. 16,5 l paliwa, czyli ok. 5,5 l/100 km na całym dystansie. Ten sam przejazd ze startem na pustej baterii to 21 l, czyli 7 l/100 km.

Do pełnego kosztu dodaj prąd. Superauto.pl szacuje ładowanie baterii 20 kWh na ok. 15 zł w taryfie G12 i ok. 20 zł w G11.

Najpewniej mierzyć przy dystrybutorze: zatankuj do pełna, przejedź kilkaset kilometrów i dolej paliwo ponownie. Test Motor1 potwierdził zgodność komputera z dystrybutorem (3,8 l/100 km w obu odczytach).

Jak wypadają na tle plug-inów z Europy i Japonii?

Jaecoo 7 SHS po rozładowaniu baterii pali tyle, co popularne plug-iny SUV z Europy, Korei i Japonii, a mniej niż ciężkie SUV-y premium.

Auto Świat (czerwiec 2023) mierzył spalanie na trasie 160 km po rozładowaniu baterii: miasto, droga krajowa, ekspresowa i autostrada. Wyników chińskich modeli tam nie ma, ale to dobry punkt odniesienia.

Model Spalanie po rozładowaniu (l/100 km) Zasięg na prądzie w teście (km)
Toyota RAV4 2.5 PHEV 6,6 91
Hyundai Tucson 1.6 PHEV 7,7 78
Ford Kuga 2.5 PHEV 7,0 57
Volvo XC90 T8 Recharge 10,0 63
BMW X5 45e 9,8 58

Jaecoo 7 SHS (6,5–7 l/100 km) mieści się więc w stawce, a Toyota RAV4 PHEV jest od niego niewiele lepsza. Zestawienie z innej trasy i innego roku nie rozstrzyga o wyższości, ale pokazuje, że spalanie rzędu 7 l/100 km po rozładowaniu nie jest chińską wadą. Szczegółowe zestawienie dwóch popularnych plug-inów znajdziesz w tekście MG HS czy BYD Seal U.

Na co uważać

Plug-in bez gniazdka w domu lub w pracy kupuje się drożej, a pali jak zwykły SUV, więc przed zakupem sprawdź, gdzie będziesz ładować.

  • Nie każda chińska hybryda to plug-in. Omoda 5 Hybrid (od 119 500 zł w wersji Comfort) ma baterię 1,83 kWh i nie ładuje się z gniazdka. Producent deklaruje 5,3 l/100 km, ale niezależnego testu nie znalazłem.
  • Jaecoo 7 występuje w dwóch hybrydach. Wersja 224 KM to zwykła hybryda (ok. 5,5 l/100 km WLTP wg Autokatalog), a plug-in SHS ma 347 KM i według MotoNews kosztuje od 159 900 zł. Ceny sprawdź w cenniku importera.
  • Zimą zasięg na prądzie spada. W teście Auto Świat Cupra Leon 1.4 e-hybrid przejechała 49 km przy 5°C, a homologowane było 59 km.
  • Dane z jednego testu to nie średnia. Wyniki 3,8 l/100 km i 8,2 l/100 km pochodzą z tego samego auta w różnych warunkach.

Więcej o modelach i markach znajdziesz w zestawieniu chińskich marek samochodów w Polsce, a o odbiorze Seal U DM-i przez właścicieli w tekście BYD Seal U DM-i opinie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile pali hybryda plug-in po rozładowaniu baterii?

Typowe plug-iny SUV palą wtedy 6,5–10 l/100 km. W teście Auto Świat z 2023 roku wyniki wahały się od 5,9 l/100 km (Cupra Leon) do 10,0 l/100 km (Volvo XC90 T8).

Czy hybryda plug-in ma sens bez ładowania w domu?

Rzadko. Bez ładowania spalanie rośnie do poziomu zwykłej hybrydy lub wyżej, a auto jest droższe i cięższe. Auto Świat odradza taki wybór osobom bez regularnego dostępu do gniazdka.

Jaki jest realny zasięg na prądzie Jaecoo 7 SHS?

Superauto.pl zmierzyło 60–70 km przy deklarowanych 91 km. Zimą i na autostradzie wynik będzie niższy.

Czy chińskie hybrydy palą więcej niż japońskie?

Dostępne pomiary tego nie potwierdzają. Jaecoo 7 SHS (6,5–7 l/100 km po rozładowaniu) jest blisko Toyoty RAV4 PHEV (6,6 l/100 km), choć testy mają inną metodę.

Podsumowanie

Rzeczywiste spalanie chińskich hybryd plug-in jest zbliżone do konkurentów z Europy i Korei: 6,5–7 l/100 km w Jaecoo 7 SHS po rozładowaniu baterii. Katalogowe 2,4 l/100 km jest osiągalne tylko przy codziennym ładowaniu i krótkich trasach. Kupuj plug-ina, jeśli masz gniazdko i dojeżdżasz do 60 km dziennie. Jeśli jeździsz głównie w trasie bez ładowania, rozważ zwykłą hybrydę, na przykład Jaecoo 7 w wersji 224 KM.

Co zapamiętać

  • Realne spalanie plug-ina zależy od ładowania, nie od marki.
  • Realny zasięg na prądzie to 60–70 km w Jaecoo 7 SHS.
  • Po rozładowaniu liczy się 6,5–7 l/100 km.
  • Spalanie licz przy dystrybutorze, nie z komputera.

Źródła: Superauto.pl, test spalania plug-inów; Motor1 Hiszpania, BYD Seal U DM-i, test zużycia (11.09.2024); Citizen, Jaecoo J7 SHS (13.10.2025); Auto Świat, badanie Fraunhofer ISI i ICCT (2020); Auto Świat, ranking zasięgu plug-inów (2023); Autokatalog.pl, Jaecoo 7 Hybrid; Otomoto, Omoda 5 Hybrid.


6 odpowiedzi na “Rzeczywiste spalanie chińskich hybryd plug-in 2026”

  1. […] Dla PHEV producent podaje 6,0 l/100 km w cyklu WLTP i zasięg łączny do 1200 km. Niezależnego pomiaru spalania PHEV nie znaleźliśmy. Wynik zależy od tego, czy ładujesz auto z gniazdka, jak opisujemy w tekście o spalaniu chińskich hybryd plug-in. […]

  2. […] Otomoto mierzyło przy 23–25°C. Zimą zużycie w mieście rośnie, ale nie znaleźliśmy w źródłach pomiarów zimowych, więc nie podajemy liczby. Zbiorcze dane o hybrydach plug-in zebraliśmy osobno w tekście rzeczywiste spalanie chińskich hybryd plug-in. […]

  3. […] Wnioski zależą od użytkowania. Kto jeździ do pracy 30 km w jedną stronę i ładuje auto w domu, zobaczy niskie liczby. Kto głównie pokonuje trasy, jeździ na hybrydzie z baterią na minimum. Podobne różnice opisujemy w tekście o rzeczywistym spalaniu chińskich hybryd plug-in. […]

  4. […] wynosi dla niego 136 g/km. Jak taki plug-in zachowuje się na co dzień, opisujemy w tekście o rzeczywistym spalaniu chińskich hybryd plug-in i w opiniach o Jaecoo 7 […]

  5. […] o spalaniu chińskich PHEV z przyczepą. Rzeczywiste spalanie bez przyczepy opisujemy w tekście o spalaniu chińskich hybryd plug-in. Z przyczepą przyjmij wartość wyraźnie wyższą od tych wyników i sprawdź ją na krótkiej […]

  6. […] Otomoto jeździło przy 23–25 °C; wyniki zależą też od stylu jazdy i stanu naładowania baterii. Po rozładowaniu baterii auto zachowuje się jak zwykła hybryda, więc kto nie ładuje, zapłaci więcej niż deklarują foldery. Więcej o realnych wynikach tego typu napędów w tekście o spalaniu chińskich hybryd plug-in. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *