BYD Seal U DM-i czy Skoda Kodiaq PHEV? Seal U jest tańszy o ok. 30 tys. zł w wersji bazowej i ma mocniejszy napęd, a Kodiaq oferuje wyraźnie większy bagażnik (745 l wobec 425 l). Jeśli liczy się cena i moc, wygrywa BYD. Jeśli auto ma wozić rodzinę z bagażem, lepszy jest Kodiaq.

W skrócie

  • Cena: Seal U DM-i od 169 900 zł (Boost), Kodiaq PHEV od ok. 200 tys. zł (Selection).
  • Napęd: Seal U ma 218 KM lub 324 KM, Kodiaq 204 KM.
  • Bagażnik: Kodiaq 745 l, Seal U 425 l.
  • Zasięg na prądzie w teście: Kodiaq 80 do 90 km, Seal U zależnie od baterii 70 do 125 km WLTP.
  • Euro NCAP: oba mają pięć gwiazdek.

Ile kosztują BYD Seal U DM-i i Skoda Kodiaq PHEV?

Seal U DM-i startuje od 169 900 zł, Kodiaq PHEV od ok. 200 tys. zł, więc różnica w wersjach bazowych to ok. 30 tys. zł.

Według Superauto.pl (16.10.2025) ceny katalogowe Seala U DM-i to 169 900 zł za Boost, 189 900 zł za Comfort i 209 900 zł za Design. W opisie BYD Seal U DM-i opinie wskazujemy też wyprzedaż rocznika 2026, w której Boost kosztuje 141 000 zł.

Škoda Polska podaje hybrydę plug-in 204 KM od 200 300 zł w wersji Selection. Według natemat.pl (7.01.2026) topowy Sportline kosztuje ok. 220 tys. zł, a mocno doposażone egzemplarze zbliżają się do 250 tys. zł.

Parametr BYD Seal U DM-i Skoda Kodiaq PHEV
Cena od 169 900 zł (Boost) 200 300 zł (Selection)
Moc 218 KM (Boost, Comfort), 324 KM (Design AWD) 204 KM
Bateria 18,3 kWh (Boost, Design), 26,6 kWh (Comfort) 25,7 kWh brutto, ok. 19,7 kWh użyteczne
Zasięg na prądzie 70 do 125 km WLTP zależnie od wersji do 100 km wg importera, 80 do 90 km w teście
Bagażnik 425 do 1440 l 745 l (pięć miejsc)
Euro NCAP 5 gwiazdek, 90% dorośli, 86% dzieci 5 gwiazdek, 89% dorośli, 83% dzieci
Gwarancja na auto 6 lat lub 150 tys. km brak potwierdzonych danych dla Polski

Dane o Sealu U pochodzą z naszego testu zbiorczego i materiałów BYD Polska, dane o Kodiaqu z Škody Polska i testu natemat.pl. Wyposażenie wersji różni się, więc zestawienie cen jest orientacyjne.

Który ma lepszy napęd i zasięg na prądzie?

Seal U DM-i ma więcej mocy i szerszy wybór baterii, a Kodiaq PHEV w teście nie osiąga deklarowanego zasięgu na prądzie.

Seal U w wersjach Boost i Comfort ma 218 KM, a w Design z napędem na cztery koła 324 KM. Producent podaje dla Design przyspieszenie do 100 km/h w 5,9 s. Kodiaq PHEV ma jedną odmianę 204 KM.

Zasięg elektryczny Seala U zależy od baterii. Boost przejedzie według BYD Polska do 80 km, Comfort z baterią 26,6 kWh do 125 km, a Design do 70 km. Kodiaq ma według importera do 100 km, ale autor testu w natemat.pl zmierzył 80 do 90 km i uznał, że deklarowane ponad 120 km jest nierealne.

Po rozładowaniu baterii Kodiaq spala w tym teście 7 do 8 l/100 km. Seal U zużył w teście android.com.pl, opisanym w naszym zestawieniu opinii, 5,3 l/100 km w mieście i 8,5 l/100 km przy 130 km/h. Na trasie różnica jest więc niewielka.

Który jest praktyczniejszy: bagażnik i miejsce?

Kodiaq wygrywa bagażnikiem: 745 l w PHEV wobec 425 l w Sealu U.

Natemat.pl zauważa, że Kodiaq PHEV ma mniejszy bagażnik niż odmiany spalinowe, które dochodzą do 910 l. Mimo to jest on większy niż w BYD-zie. Seal U ma płytką przestrzeń bagażową, bo pod podłogą leży układ napędowy, co opisują Auto Świat i android.com.pl.

Po złożeniu kanapy Seal U mieści 1440 l. Dla pary z psem lub rodziny z wózkiem i walizkami różnica 320 l (745 l wobec 425 l) będzie odczuwalna na co dzień. Tył Seala U jest za to ceniony: Auto Świat opisał, że usiądzie tam pasażer o wzroście 188 cm.

Który jest bezpieczniejszy według Euro NCAP?

Oba mają pięć gwiazdek, a różnice w ochronie dorosłych i dzieci to 1 i 3 punkty procentowe.

BYD podał w komunikacie z 7.12.2023, że Seal U uzyskał pięć gwiazdek, w tym 90% za ochronę dorosłych i 86% za ochronę dzieci. Škoda opisała, że Kodiaq zdobył pięć gwiazdek i 84% maksymalnej liczby punktów: 89% dla dorosłych, 83% dla dzieci, 82% dla pieszych i 78% dla systemów asystujących.

Nie znaleźliśmy w źródłach pełnego zestawu wyników Seala U w kategorii systemów asystujących, więc nie porównujemy sumy punktów. Wyniki obu aut pochodzą z lat 2023 i 2024. Szerszy kontekst daje tekst o wynikach Euro NCAP chińskich marek.

Co krytykują testerzy obu aut?

Seal U dostaje cięgi za bagażnik i oprogramowanie, Kodiaq PHEV za zasięg niższy od deklaracji.

W Sealu U testerzy wymieniają płytki bagażnik, tłumaczenia systemu wymagające poprawek i miękkie zawieszenie, które części kierowców wydaje się zbyt bujające. Nie znaleźliśmy w polskich źródłach akcji serwisowej dotyczącej tego modelu (stan na 16 października 2026).

Autor testu w natemat.pl zarzuca Kodiaqowi PHEV mniejszy bagażnik niż w innych wersjach i zasięg elektryczny poniżej deklaracji. Zauważa też, że w trasie z Warszawy do Krakowa auto przejechało na baterii mniej niż połowę dystansu, a na długich trasach uznał PHEV za mniej praktyczny od diesla.

Dla kogo BYD Seal U DM-i, a dla kogo Skoda Kodiaq?

BYD Seal U wybierz przy ograniczonym budżecie i dojazdach na prądzie, Kodiaqa przy dużym bagażu.

  • Miasto i dojazdy: Seal U Comfort z baterią 26,6 kWh ma większy deklarowany zasięg (do 125 km) niż Kodiaq (80 do 90 km w teście).
  • Trasa: remis. Oba spalają po rozładowaniu baterii w tym samym przedziale, ok. 7 do 8,5 l/100 km.
  • Rodzina: Kodiaq, dzięki bagażnikowi 745 l.
  • Budżet: Seal U Boost za 169 900 zł (lub 141 000 zł w wyprzedaży) kosztuje wyraźnie mniej niż Kodiaq Selection.
  • Moc: Seal U Design z 324 KM nie ma odpowiednika w gamie PHEV Škody.

Podobny dylemat chińskiego i markowego SUV-a opisujemy w porównaniu MG HS czy BYD Seal U DM-i.

Na co uważać

Przed zakupem zweryfikuj ceny, warunki gwarancji i utratę wartości, bo tu dane są najmniej pewne.

  • Ceny katalogowe różnią się między źródłami i rocznikami. Pytaj dealera o cenę konkretnej wersji i terminu dostawy.
  • Gwarancja Seala U to 6 lat lub 150 tys. km. Warunków Škody dla Polski nie znaleźliśmy w źródłach, więc sprawdź je w książce gwarancyjnej, razem z gwarancją na baterię.
  • Utratę wartości chińskich aut po 3 latach opisujemy w osobnym tekście. Dla Seala U brakuje jeszcze danych z kilku lat użytkowania, bo model jest w Europie od jesieni 2024 roku.
  • Bagażnik producenci mierzą różnymi metodami, więc przy zakupie sprawdź go własnym bagażem.
  • Jeśli potrzebujesz siedmiu miejsc, sprawdź w cenniku Škody, czy dotyczy to wersji PHEV.

Najczęściej zadawane pytania

Co jest lepsze: BYD Seal U DM-i czy Skoda Kodiaq?

To zależy od priorytetów. Seal U jest tańszy i mocniejszy, Kodiaq ma większy bagażnik (745 l wobec 425 l). Oba mają pięć gwiazdek Euro NCAP.

Ile kosztuje BYD Seal U DM-i w porównaniu ze Skodą Kodiaq?

Seal U DM-i kosztuje od 169 900 zł w wersji Boost, a Kodiaq PHEV od 200 300 zł w wersji Selection według importera. Różnica wynosi ok. 30 tys. zł.

Ile przejedzie Skoda Kodiaq PHEV na prądzie?

Importer podaje do 100 km. W teście natemat.pl z 7.01.2026 auto przejechało 80 do 90 km w mieszanych warunkach.

Czy BYD Seal U DM-i ma duży bagażnik?

Ma 425 l, a po złożeniu kanapy 1440 l. To mniej niż 745 l w Kodiaqu PHEV.

Ile pali Seal U DM-i po rozładowaniu baterii?

W teście android.com.pl wyszło 5,3 l/100 km w mieście i 8,5 l/100 km przy 130 km/h. Średnia z 15 raportów właścicieli na AutoCentrum to 6,4 l/100 km.

Podsumowanie

BYD Seal U DM-i czy Skoda Kodiaq? Przy tym samym budżecie Seal U daje więcej mocy i zasięgu na prądzie, Kodiaq więcej miejsca na bagaż. Seal U jest dla kupujących, którzy liczą złotówki i jeżdżą głównie po mieście. Kodiaq jest dla rodzin z dużym bagażem. Seal U nie pasuje tym, którzy wożą dużo rzeczy, a Kodiaq tym, którzy szukają najniższej ceny.

Co zapamiętać

  • Seal U od 169 900 zł, Kodiaq od 200 300 zł.
  • Bagażnik: 425 l wobec 745 l.
  • Oba mają 5 gwiazdek Euro NCAP.
  • Zasięg na prądzie sprawdź dla konkretnej wersji baterii.

Źródła: Superauto.pl, ceny Seala U; Škoda Polska, Kodiaq; natemat.pl, test Kodiaq PHEV; BYD, Euro NCAP Seal U; Škoda Storyboard, Euro NCAP Kodiaq.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *