BYD Sealion 7 opinie z testów i od właścicieli układają się w spójny obraz: duży, szybki i dobrze wyposażony elektryk za 219 900 zł, ale z przeciętną efektywnością i irytującą obsługą ekranu. Zasięg WLTP wynosi od 456 do 502 km zależnie od wersji, a w teście Green NCAP autostradowe zużycie sięgnęło 31,3 kWh/100 km. Auto ma 5 gwiazdek Euro NCAP i 6 lat gwarancji, więc o zakupie decydują raczej koszty jazdy i komfort niż bezpieczeństwo.
- Ceny startowe z cennika ze stycznia 2025: Comfort 219 900 zł, Design AWD 239 900 zł, Excellence AWD 247 900 zł.
- Zasięg WLTP do 502 km (Excellence AWD); zimą na trasie mieszanej Green NCAP zmierzył 337 km w wersji Comfort.
- Zalety: przestrzeń z tyłu, wyposażenie, ciche silniki, 5 gwiazdek Euro NCAP.
- Wady: sztywne, a jednocześnie bujające zawieszenie, menu pełne zakamarków, wysokie zużycie na autostradzie.
- Gwarancja: 6 lat lub 150 000 km, bateria 8 lat lub 250 000 km.
Co wybrać: Comfort, Design AWD czy Excellence AWD?
Dla większości kierowców wystarczy Comfort z napędem na tył; wersje AWD kupuje się dla osiągów i większej baterii w Excellence.
Comfort ma baterię 82,5 kWh, 230 kW mocy i przyspiesza do 100 km/h w 6,7 s. Design AWD ma dwa silniki o łącznej mocy 390 kW i robi to samo w 4,5 s, ale zasięg spada do 456 km. Excellence AWD dostaje baterię 91,3 kWh, ładowanie do 230 kW i head-up display.
| Wersja | Napęd | Bateria | Zasięg WLTP | Cena (styczeń 2025) |
|---|---|---|---|---|
| Comfort | tył, 230 kW | 82,5 kWh | 482 km | 219 900 zł |
| Design AWD | 4×4, 390 kW | brak danych w źródle | 456 km | 239 900 zł |
| Excellence AWD | 4×4 | 91,3 kWh | 502 km | 247 900 zł |
Ceny pochodzą z cennika opisanego przez Antyweb 9 stycznia 2025 r. Pośrednik leasingowy Car Lease Polska podaje dziś wyższe ceny katalogowe: 224 900 zł za Comfort, 244 900 zł za Design AWD i 252 900 zł za Excellence AWD. Dopłata do Design AWD kupuje przyspieszenie, nie zasięg: ten spada o 26 km względem Comfort.
Ile naprawdę przejedzie Sealion 7 zimą i na autostradzie?
Realnie około 400 km latem w ruchu mieszanym i około 300 km na autostradzie zimą, czyli wyraźnie mniej niż deklaracja.
Najlepszych danych dostarcza Green NCAP, który badał wersję Comfort (raport z grudnia 2025 r.). Latem auto zużyło w ruchu mieszanym 23,2 kWh/100 km, co daje 400 km. Zimą ten sam test dał 27,4 kWh/100 km i 337 km, czyli spadek o około 16 proc.
| Warunki (Comfort) | Zużycie kWh/100 km | Zasięg |
|---|---|---|
| WLTP | 19,9 | 482 km |
| Lato, miasto | 21,5 | 431 km |
| Lato, autostrada | 25,4 | 365 km |
| Zima, mieszany | 27,4 | 337 km |
| Zima, autostrada | 31,1 | 298 km |
Podobnie wypada test brytyjskiego Auto Express: w teście długodystansowym średnia wyniosła 3,02 mi/kWh, a na autostradzie około 2,5 mi/kWh. Dziennikarz Antyweb zmierzył w mieście około 16 kWh/100 km. Jeśli jeździsz głównie po mieście, rachunek wypada dobrze, ale trasy po 200 km zimą wymagają planowania postojów.
Jak ładuje się Sealion 7?
Deklarowane 10–80% w 32 minuty w praktyce trwa około 40 minut, a w domu z 11 kW traci się około 15 proc. energii.
Green NCAP stwierdził, że szybkie ładowanie 10–80% trwało o około 8 minut dłużej niż deklaracja producenta. Sprawność ładowania domowego mocą 11 kW wyniosła 85,3%. Recenzent Auto Express miał kłopot z przekroczeniem 100 kW na szybkich stacjach, choć wersja Comfort deklaruje 150 kW.
Ten sam recenzent zauważył, że zamknięte auto potrafi zostać włączone: po około 10 godzinach zniknęło około 20% baterii. Ten problem opisał jeden recenzent, więc nie wiadomo, czy dotyczy wszystkich aut.
Co chwalą, a co krytykują recenzenci i właściciele?
Chwalą przestrzeń, wyposażenie i ciszę; krytykują zawieszenie, obsługę menu i prowadzenie.
Telepolis po kilku godzinach jazdy w styczniu 2025 r. docenił wykończenie wnętrza, podgrzewane fotele dla wszystkich pasażerów, duży szyberdach i ładowarkę indukcyjną 50 W. Auto Express w teście długodystansowym (2590 mil) wystawił 3 gwiazdki. Chwalił kamery 360 stopni, ciche silniki i ogromną tylną kanapę, a krytykował miękkie, a przy tym bujające zawieszenie, wolną reakcję na gaz i hałas wiatru na autostradzie.
- Zalety: bagażnik 520 litrów (dane z tabeli Antyweb), dużo miejsca z tyłu, bogate wyposażenie już w Comfort.
- Wady: wiele funkcji ukrytych w menu ekranu ponad 15 cali (Telepolis i Auto Express wskazują to jako główną niedogodność).
- Wskazania komputera: Green NCAP zwrócił uwagę, że komputer pokładowy pokazuje zużycie niedokładnie.
Prawdziwych, wielomiesięcznych opinii polskich właścicieli jest wciąż niewiele. Sprzedawca aut importowanych WHEELSTREET wspomina o zacinaniu się systemu multimedialnego i problemach z Android Auto, ale to źródło handlowe, więc traktujemy te uwagi ostrożnie.
Czy Sealion 7 jest bezpieczny i ile trwa gwarancja?
Tak: 5 gwiazdek Euro NCAP z kwietnia 2025 r. i gwarancja 6 lat lub 150 000 km.
Wyniki Euro NCAP to 87% dla dorosłych pasażerów, 93% dla dzieci i 76% dla pieszych, a pakiety asystentów dostały 79%. Bateria Blade ma gwarancję 8 lat lub 250 000 km (limit podniesiony ze 150 000 km w styczniu 2026 r., w tym dla aut używanych), przy zachowaniu pojemności SOH na poziomie co najmniej 70%. Warunki sprawdź w książce gwarancyjnej polskiego dealera, bo różnią się między rynkami. Szersze porównanie znajdziesz w zestawieniu gwarancji chińskich marek samochodów.
Na co uważać
Przed podpisaniem umowy sprawdź cenę końcową, ładowanie w swojej okolicy i działanie oprogramowania.
- Ceny katalogowe różnią się w zależności od źródła o 5000 zł, więc porównaj oferty kilku salonów.
- Zimą i na autostradzie zasięg spada do około 300 km, a ładowanie trwa dłużej niż w folderze.
- Zawieszenie bywa bujające na nierównościach; zrób dłuższą jazdę próbną po złej nawierzchni.
- Utratę wartości aut z Chin opisujemy w tekście o utracie wartości chińskich aut.
- Jeśli często jeździsz trasami, rozważ hybrydę plug-in, np. BYD Seal U DM-i.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje BYD Sealion 7 w Polsce?
Według cennika z początku 2025 r. od 219 900 zł za Comfort do 247 900 zł za Excellence AWD. Car Lease Polska podaje ceny katalogowe od 224 900 zł do 252 900 zł. Ostateczna cena zależy od rabatów salonu.
Jaki zasięg ma BYD Sealion 7?
Według WLTP od 456 do 502 km. W teście Green NCAP wersja Comfort przejechała zimą w ruchu mieszanym 337 km, a latem 400 km.
Czy BYD Sealion 7 jest awaryjny?
Nie ma jeszcze wiarygodnych danych o awaryjności z polskiego rynku, bo auto sprzedaje się od 2025 r. Zagraniczne źródła opisują głównie drobne usterki oprogramowania i skrzypienia, a nie awarie napędu.
Ile pali BYD Sealion 7 na autostradzie?
W teście Green NCAP wersja Comfort zużyła 31,3 kWh/100 km w teście autostradowym, a w realnej jeździe zimą 31,1 kWh/100 km. W ciepłe dni na trasie wynik to 25,4 kWh/100 km.
Podsumowanie
BYD Sealion 7 opinie wystawia dobre jako rodzinny SUV: dużo miejsca, 520 litrów bagażnika, mocne silniki i 5 gwiazdek Euro NCAP. Kupią go ci, którzy jeżdżą po mieście i na krótszych trasach i mogą ładować w domu. Nie jest to dobry wybór dla kogoś, kto często pokonuje autostradami ponad 300 km zimą albo ceni precyzyjne prowadzenie. Więcej o marce znajdziesz w profilu marki BYD.
Co zapamiętać:
- Ceny od 219 900 zł (cennik ze stycznia 2025).
- Zasięg do 502 km WLTP, zimą około 337 km w ruchu mieszanym.
- Autostrada: 31,3 kWh/100 km w teście Green NCAP.
- Gwarancja 6 lat lub 150 000 km, bateria 8 lat lub 250 000 km.
Źródła: Antyweb – polskie ceny, Telepolis – pierwsze wrażenia, Green NCAP, Auto Express – test długodystansowy, The Car Expert (Euro NCAP), Car Lease Polska.

Dodaj komentarz