Stan danych: 5 października 2026 r.
BYD czy Volkswagen to w 2026 roku wybór, przed którym staje coraz więcej kupujących. W sierpniu BYD zarejestrował w Polsce 1452 auta i zajął 11. miejsce wśród wszystkich marek (dane SAMAR przytoczone przez XYZ.pl). Porównanie marek w całości niewiele daje, więc zestawiamy trzy pary modeli, w których klient faktycznie się waha, a potem gwarancję, serwis i utratę wartości.
Najważniejsze informacje
- BYD Seal U DM-i kosztuje w wyprzedaży rocznika od 141 000 zł, Volkswagen Tiguan eHybrid 204 KM od 208 790 zł.
- Tiguan eHybrid przejeżdża na prądzie do 126 km (WLTP), bazowy Seal U DM-i około 80 km.
- BYD daje 6 lat lub 150 tys. km gwarancji na auto oraz 8 lat lub 250 tys. km na baterię.
- Grupa Volkswagen ma w Polsce 416 warsztatów w 173 lokalizacjach. BYD otworzył pierwsze polskie centrum części dopiero w sierpniu 2026 r.
- Cło wyrównawcze 17% obejmuje tylko elektryczne BYD produkowane w Chinach. Hybryd plug-in nie dotyczy.
Spis treści
- BYD czy Volkswagen: ceny trzech par modeli
- Gwarancja, serwis i części
- Utrata wartości i cła
- Kto powinien wybrać BYD, a kto Volkswagena
- Najczęstsze pytania
- Podsumowanie
BYD czy Volkswagen: ceny trzech par modeli
Ceny BYD pochodzą z oficjalnej strony BYD Polska i obejmują wyprzedaż rocznika 2026. Ceny Volkswagena to ceny katalogowe podane przez motonews.pl, autokatalog.pl i iMagazine.
| Segment | BYD | Cena od | Volkswagen | Cena od |
|---|---|---|---|---|
| SUV plug-in | Seal U DM-i | 141 000 zł (katalog: 169 900 zł) | Tiguan eHybrid 204 KM Style | 208 790 zł |
| Miejski elektryk | Dolphin Surf | 92 350 zł | ID. Polo Trend 37 kWh | 99 990 zł |
| Kompaktowy elektryk | Atto 3 Evo Design 74,8 kWh | 157 995 zł (katalog: 176 300 zł) | ID.3 Neo Trend 50 kWh | 152 990 zł |
SUV plug-in: Seal U DM-i kontra Tiguan eHybrid
Tu różnica jest największa. Tiguan eHybrid w wersji Style kosztuje 208 790 zł, czyli o 67 790 zł więcej niż Seal U DM-i w wyprzedaży i o 38 890 zł więcej niż jego cena katalogowa. Za dopłatę Volkswagen daje dłuższą jazdę na prądzie: akumulator 19,7 kWh wystarcza według WLTP na 126 km, a bazowy Seal U DM-i Boost przejeżdża około 80 km. Kto ładuje auto w domu i robi dziennie 40–60 km, w obu przypadkach pojedzie głównie na prądzie. Zasięg Tiguana zaczyna się liczyć przy dojazdach powyżej 80 km w jedną stronę.
Miejski elektryk: Dolphin Surf kontra ID. Polo
Volkswagen wszedł w ten segment w maju 2026 r. Bazowy ID. Polo Trend z akumulatorem 37 kWh i silnikiem 116 KM został wyceniony na 99 990 zł, a wersja 52 kWh ma według producenta 454 km zasięgu WLTP (Dariusz Hałas, iMagazine). Dolphin Surf kosztuje w wyprzedaży od 92 350 zł. Różnica 7 640 zł jest na tyle mała, że o wyborze zdecyduje wyposażenie konkretnej wersji i odległość do serwisu.
Kompaktowy elektryk: Atto 3 Evo kontra ID.3 Neo
W tej parze tańszy na starcie jest Volkswagen: ID.3 Neo Trend kosztuje 152 990 zł, ma akumulator 50 kWh, 170 KM i 417 km zasięgu WLTP (Rafał Żaglewski, autokatalog.pl). Atto 3 Evo ma w każdej wersji 74,8 kWh, 313 KM, 510 km zasięgu i ładowanie prądem stałym do 220 kW. Uczciwe porównanie to ID.3 Neo Life 79 kWh za 185 490 zł, a wtedy BYD jest tańszy o 9 190 zł według katalogu i o 27 495 zł w wyprzedaży.
Gwarancja, serwis i części
| Kryterium | BYD | Volkswagen |
|---|---|---|
| Gwarancja na auto | 6 lat / 150 tys. km | według karty gwarancyjnej modelu |
| Gwarancja na baterię | 8 lat / 250 tys. km, min. 70% pojemności | 8 lat / 160 tys. km |
| Sieć serwisowa w Polsce | importer nie podaje liczby punktów | 416 warsztatów w 173 lokalizacjach (cała Grupa VW, 2025 r.) |
| Magazyn części w Polsce | od sierpnia 2026 r., Moszna-Parcela pod Warszawą | tak, od lat |
Na papierze BYD wygrywa długością ochrony. Sześć lat z hasła reklamowego nie oznacza jednak sześciu lat na każdy element, co rozpisaliśmy w porównaniu gwarancji chińskich marek. Volkswagen wygrywa gęstością sieci. Przy stłuczce liczy się to, czy błotnik i reflektor leżą w Polsce, a pod tym względem BYD nadrabia dopiero od kilku tygodni. Jak wyglądało to wcześniej, pokazał nasz telefoniczny test dostępności części u dealerów.
Utrata wartości i cła
Ryzyko widać już w cenniku BYD. Seal U DM-i staniał w wyprzedaży ze 169 900 zł do 141 000 zł, czyli o 17%. Kto kupił auto wiosną po cenie katalogowej, ma dziś egzemplarz wart mniej, zanim cokolwiek się w nim zużyło. Mechanizm i dane dla trzech marek są w tekście o utracie wartości chińskich aut.
Volkswagen nie jest tu bez winy. We wrześniu 2025 r. obniżył ceny całej rodziny ID. o 20–45 tys. zł, co opisał Krzysztof Słomski w Auto Świecie. Elektryk tanieje szybko niezależnie od znaczka. Różnica dotyczy hybryd i aut spalinowych, gdzie rynek wtórny Volkswagena jest głęboki i przewidywalny.
Cła mają znaczenie tylko dla części oferty. Elektryczne BYD z chińskich fabryk są obciążone cłem wyrównawczym 17% i podstawowym 10%, o czym piszemy w artykule o cłach na chińskie elektryki. Seal U DM-i jako hybryda plug-in pod cło wyrównawcze nie podlega, co tłumaczy jego cenę (szczegóły luki dla PHEV).
Kto powinien wybrać BYD, a kto Volkswagena
BYD ma sens, gdy kupujesz na 6–8 lat i zamierzasz wykorzystać gwarancję do końca, masz autoryzowany serwis w rozsądnej odległości i szukasz hybrydy plug-in. W tym segmencie BYD był po siedmiu miesiącach 2026 r. liderem z 16% udziału, a różnica w cenie względem Tiguana sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Volkswagen ma sens, gdy auto idzie w trzyletni leasing z wykupem lub odsprzedażą, mieszkasz daleko od dużego miasta albo jeździsz na tyle dużo, że każdy dzień postoju w warsztacie kosztuje. W miejskich elektrykach dopłata do ID. Polo jest niewielka i kupuje dostęp do największej sieci serwisowej w kraju.
Najczęstsze pytania
Czy BYD jest tańszy od Volkswagena?
W hybrydach plug-in tak, i to wyraźnie: Seal U DM-i kosztuje od 141 000 zł, Tiguan eHybrid od 208 790 zł. W elektrykach zależy od wersji. Bazowy ID.3 Neo jest tańszy od Atto 3 Evo, ale ma mniejszą baterię.
Kto daje dłuższą gwarancję, BYD czy Volkswagen?
BYD: 6 lat lub 150 tys. km na samochód i 8 lat lub 250 tys. km na baterię. Volkswagen daje na baterię 8 lat lub 160 tys. km. Warunki gwarancji podstawowej trzeba sprawdzić w karcie konkretnego modelu.
Czy BYD ma serwis i części w Polsce?
Tak. Marka działa przez sieć dealerów, a w sierpniu 2026 r. uruchomiła centrum logistyczne części w Mosznie-Parceli pod Warszawą. Publicznej liczby punktów serwisowych importer nie podaje.
Czy cło UE podnosi cenę każdego BYD?
Nie. Cło wyrównawcze dotyczy aut w pełni elektrycznych wyprodukowanych w Chinach. Hybrydy plug-in, w tym Seal U DM-i, nie są nim objęte.
Podsumowanie
- W SUV-ach plug-in BYD jest tańszy o 38 890–67 790 zł, Volkswagen jedzie dalej na prądzie.
- W miejskich elektrykach różnica cen to 7 640 zł, więc decyduje serwis i wyposażenie.
- W kompaktowych elektrykach BYD daje większą baterię i szybsze ładowanie za mniej niż ID.3 Neo 79 kWh.
- BYD wygrywa gwarancją, Volkswagen siecią serwisową i rynkiem wtórnym.
- Przy zakupie na długo i z serwisem pod ręką przewagę ma BYD. Przy krótkim leasingu i dużych przebiegach Volkswagen.

Dodaj komentarz